Kako izbrati stativ | SYNTEX.SI

Kako izbrati stativ: osnovna merila za izbiro

Vsak fotograf in snemalec ve, da vaš najboljši prijatelj ni štirinožni, temveč trinogi. S stativom boste zmanjšali tresenje ter dosegli stabilno in gladko sliko. Toda kako izbrati popoln stativ za svoje potrebe?

Kako izbrati stativ za DSLR? In kateri stativ je primeren za snemanje videoposnetkov? Izbira stativa si zasluži trenutek vašega časa, saj boste le tako dobili stativ, ki bo podpiral vas in vašo opremo. V naslednjem članku bomo povzeli vse, kar morate vedeti za njegovo izbiro.

Najpomembnejša vprašanja za izbiro stativa

Preden se lotimo parametrov, si najprej zastavimo nekaj vprašanj, ki vas bodo vodila pri izbiri pravega stativa. Kajti tudi najdražji stativ ne bo opravil tako dobrega dela, če ne bo ustrezal vašim potrebam.

Kako visok stativ potrebujete? Velikost je pomembna. Za udobno rokovanje s fotoaparatom ali videokamero izberite stativ, ki je primeren vaši višini. Idealna višina stativa ustreza višini osebe, ki ga bo uporabljala, saj je njegovo spuščanje razmeroma enostavno, dvigovanje pa preprosto ne bo šlo.

Kje boste stativ najpogosteje uporabljali? Drugačen stativ je primeren za delo na terenu, drugačen za delo v studiu. Za pogosto prenašanje boste cenili lažje modele, po drugi strani pa manjša teža pogosto pomeni manjšo stabilnost. Zato so stativi za snemanje videoposnetkov običajno masivnejši od stativov za fotografiranje.

Kaj nameravate snemati in kakšno opremo iščete? Fotografirate izdelke, pokrajine ali morda nočno nebo? Poleg objektiva je stativ absolutno obvezen del vašega kompleta. Poleg višine in zasnove boste morali paziti na pravo vrsto glave, primerno nosilnost in druge parametre, ki jih bomo razčlenili čez trenutek.

Osnovni parametri stativa

Ponudba stativov je precej široka, zato si za boljšo predstavo oglejmo njihove osnovne parametre.

Višina in mere stativa, ko je zložen

Za udobno delo se pri uporabi stativa ne smete nagibati. Zato ga izberite glede na svojo višino. Poleg največje višine je koristno poznati tudi najmanjšo višino, da boste vedeli, koliko variabilnosti vam stativ ponuja.

Če stativ pogosto prenašate naokoli, vam priporočamo, da ste pozorni tudi na dimenzije, ko je zložen, da vam ne bo treba kupiti dodatne prtljage za prenašanje stativa. Noge zložljivih stativov so sestavljene iz več segmentov. Več kot je segmentov, bolj zložljiv bo stativ, ko je zložen, po drugi strani pa je to odkupljeno z manjšo stabilnostjo.

Material stativa

Kakovosten stativ mora nekaj zdržati, zato se izogibajte plastiki. Aluminijaste zlitine in kompoziti iz ogljikovih vlaken (imenovani karbon) so najpogostejši materiali, ki jih boste videli danes. Aluminij je težji in cenejši, ogljik pa je lažji, vendar tudi precej dražji. Druga možnost so stativi iz titana, ki so prav tako zelo močni in lahki.

Teža stativa

Teža stativa ni odvisna le od dimenzij, temveč tudi od uporabljenih materialov. Medtem ko so aluminijasti stativi na zadnji strani precej okorni, so karbonski običajno lažji. Kot smo navedli v uvodu, večja teža ni vedno slabost, če potrebujete stativ, ki lahko vzdrži sunke vetra, bo manjša teža škodljiva.

Zasnova stativa

Najpogostejši stativi so tako imenovani stativi, tj. stativi s tremi nogami in osrednjim raztegljivim stebrom (ki ga je včasih mogoče obrniti za 180°, kar omogoča fotografiranje čim bližje tlom - idealna lastnost za makro posnetke). Nudijo veliko stabilnost in so na voljo v različnih višinah. Zaradi dobre stabilnosti jih lahko uporabljate tudi pri fotografiranju ponoči.

Poleg klasičnih stativov lahko na trgu najdete tudi mini stative, ki so, kot pove že ime, bistveno manjši. Mini stative lahko zložite v res kompaktne dimenzije, majhni pa so tudi, ko so razstavljeni. Svojo uporabo najdejo predvsem na potovanjih z lažjimi fotoaparati ali pri fotografiranju manjših izdelkov.

Tretja vrsta so tako imenovani monopodi. Glede na to, da imajo le eno nogo, o stabilnosti ni veliko povedati. Z njimi ne boste posneli fotografij nočnega neba, pomagajo pa v slabših svetlobnih razmerah in so veliko bolj operativni od stativa. Učinkovito lahko blažijo tresljaje in olajšajo vaše roke pri uporabi težke opreme. Njihova druga prednost je prihranek prostora in teže ter veliko večja mobilnost fotografa/kamkorderja. Tako najdejo svojo uporabo pri fotografiranju športa ali živali.

NASVET: Če potrebujete tako stativ kot monopod, lahko izbirate med modeli, ki jih je mogoče preprosto pretvoriti iz klasičnega stativa v lahek monopod.

Nosilnost stativa

Nenazadnje razmislite, ali boste stativ uporabljali za brezzrcalni fotoaparat z lahkim objektivom ali pa ga potrebujete za prenašanje težjega zrcalno-refleksnega fotoaparata DSLR z ustreznim teleobjektivom. Vrednost, navedena na stativu, označuje največjo obremenitev, idealne razmere pa boste imeli, če ne boste dosegli več kot polovico te vrednosti.

Za večjo stabilnost je stativu dobro dodati dodatno težo, pogosto s kavljem pod glavo stativa, kamor lahko obesite fotografski nahrbtnik z ostalo opremo.

Glava stativa

Pomemben del stativa je glava, ki drži sam fotoaparat. Obstaja več vrst glav, ki se razlikujejo po načinu premikanja fotoaparata ali videokamere. Glavo lahko dobite v kompletu z nogami stativa ali pa se odločite za ločene noge in glavo posebej.

-Kroglična glava: kroglične glave so majhne in lahke. Uporabite jih lahko za hitro spreminjanje vodoravnega in navpičnega položaja hkrati. Po drugi strani pa zaradi nezmožnosti ločene nastavitve navpične in vodoravne osi ne omogočajo povsem natančne kompozicije. Uporabite ga lahko pri fotografiranju ljudi, živali ali športa.

- Trismernaglava: Trismerne ali 3D-glave omogočajo ločene nastavitve osi, zato se lahko igrate s popolno kompozicijo. Slaba stran je dolgotrajnejša nastavitev. Primerne so zlasti za fotografiranje pokrajine, arhitekture ali izdelkov.

-Video glava: Video glave so zasnovane za nemoteno snemanje videoposnetkov. Gibanje poteka v obeh oseh hkrati in omogoča nemoteno sledenje snemanemu objektu. Najbolj gladko gibanje zagotavljajo tako imenovane fluidne glave s tekočinskim blažilnikom.

Cena stativa

Zdaj pa nazaj v realnost. Izbira stativa je v veliki meri odvisna tudi od vašega proračuna. Torej tudi če vam je teoretično jasno, brez česa pri stativu ne morete, boste morda morali sprejeti nekaj kompromisov. Zato dobro premislite, kaj je za vas pomembno in kaj ni tako pomembno. Vsekakor ne poskušajte varčevati pri materialih in kakovosti izdelave.

Základní parametry stativu

Nabídka stativů je poměrně široká, proto se společně podíváme na jejich základní parametry, abyste se v nich lépe zorientovali.

Výška stativu a rozměry ve složeném stavu

Pro pohodlnou práci byste se při použití stativu neměli hrbit. Vybírejte ho tedy s ohledem na svou výšku. Kromě maximální výšky se hodí také vědět minimální výška, abyste věděli, jakou variabilitu vám stativ nabízí.

Jestliže stativ často přenášíte, doporučujeme věnovat pozornost i rozměrům ve složeném stavu, abyste si kvůli němu nemuseli pořizovat další zavazadlo. Nohy skládacích stativů jsou složené z několika segmentů. Čím více segmentů, tím skladnější stativ bude po složení, na druhou stranu je to vykoupeno menší stabilitou.

Materiál stativu

Kvalitní stativ musí něco vydržet, plastu se tedy vyhněte obloukem. Nejběžněji se dnes setkáte se slitinami hliníku a kompozitních materiálů s uhlíkovými vlákny (tzv. karbon). Hliníkové jsou těžší a levnější, karbonové jsou lehčí, ale také výrazně dražší. Další možností jsou pak stativy z titanu, které jsou také velmi pevné a potěší nízkou váhou.

Hmotnost stativu

Hmotnost stativu záleží nejen na rozměrech, ale také na použitých materiálech. Zatímco hliníkové se na zádech poměrně pronesou, karbonové bývají lehčí. Jak už jsme naznačili v úvodu, ne vždy je větší hmotnost na závadu, pokud potřebujete stativ, který vydrží i poryvy větru, menší hmotnost bude naopak ku škodě.

Konstrukce stativu

Nejběžnější stativy jsou takzvané tripody, tedy stativy se třemi nohami a centrálním vysunovatelným sloupkem (ten někdy lze převrátit o 180°, což vám umožní focení co nejblíže země – ideální vychytávka pro makrozáběry). Nabízí velkou stabilitu a lze je sehnat v celé řadě výšek. Díky dobré stabilitě je využijete i při pořizování záběrů v noci.

Kromě klasických stativů najdete na trhu také ministativy, které jsou, jak už název vypovídá, výrazně menší. Ministativy neboli mini tripody se dají složit do opravdu kompaktních rozměrů, malé jsou ale i po rozložení. Svoje uplatnění tak najdou hlavně na cestách s lehčími fotoaparáty nebo při focení menších produktů.

Třetím typem jsou takzvané monopody. O stabilitě nemůže být moc řeč, vzhledem k tomu, že mají jen jednu nohu. Fotky noční oblohy na nich neuděláte, ale pomůžou v horších světelných podmínkách a jsou mnohem operativnější než tripod. Účinně dokážou tlumit vibrace a odlehčit rukám při používání těžké techniky. Jejich další výhoda tkví v ušetřeném místu a váze a také v mnohem větší pohyblivosti fotografa / kameramana. Svoje využití tak najdou při focení sportu nebo zvířat.

TIP: Pokud se vám hodí tripod i monopod, máte na výběr z modelů, které z klasického stativu snadno předěláte právě na odlehčený monopod.

Nosnost stativu

V neposlední řadě také promyslete, jestli stativ budete používat na bezzrcadlovku s lehkým objektivem, nebo potřebujete, aby unesl těžší zrcadlovku s pořádným teleobjektivem. Hodnota udávaná na stativu znamená maximální zatížení, ideálních podmínek dosáhnete, když se dostanete na maximálně poloviční hodnotu.

Pro vyšší stabilitu je dobré stativ dodatečně zatížit, často k tomu bývá háček pod stativovou hlavou, kam si pověsíte fotobatoh se zbytkem výbavy.

Stativová hlava

Důležitou součástí je také hlava stativu, která drží samotný fotoaparát. Existuje několik typů stativových hlav, které se liší v tom, jakým způsobem vám umožňují pohybovat fotoaparátem nebo kamerou. Hlavu stativu si pořídíte buď rovnou v setu s nohami stativu, nebo si můžete vybrat zvlášť nohy stativu a zvlášť hlavu.

·       Kulová hlava: Kulové hlavy mají malé rozměry a nízkou hmotnost. Lze s nimi rychle měnit horizontální a vertikální polohu zároveň. Na druhou stranu nemožnost nastavení vertikální a horizontální osy zvlášť nedovolí úplně přesnou kompozici. Využijete ji při focení lidí, zvířat nebo sportu.

·       Třícestná hlava: Třícestné hlavy neboli 3D hlavy umožňují oddělené nastavení os a můžete si tak vyhrát s dokonalou kompozicí. Nevýhodou je časově náročnější nastavování. Hodí se zejména pro focení krajiny, architektury nebo na produktové fotografie.

·       Videohlava: Videohlavy jsou určené k plynulému natáčení videí. Pohyb probíhá v obou osách zároveň a umožňuje plynulé sledování natáčeného objektu. Nejplynulejší pohyb zajišťují takzvané fluidní hlavy s kapalinovým tlumičem.

Cena stativu

A teď zpět do reality. Výběr stativu také dost záleží na vašem rozpočtu. Takže i když v teorii máte jasno, bez čeho se na stativu neobejdete, možná budete muset dělat určité kompromisy. Proto si dobře promyslete, co je pro vás stěžejní a co zas až tak důležité není. Rozhodně se nesnažte ušetřit na materiálu a zpracování.

Datum: 04. 05. 2023, Kategorija: Blog